Приобщаване чрез култура: Как опознаваме българските традиции чрез срещи с носителите на миналото
Проектът Digital Roots, съфинансиран по програмата Еразъм+, продължава своето вдъхновяващо пътуване към съхраняване на българската културна идентичност. В рамките на проекта ние осъществихме поредица от срещи с представители на уязвими групи, които живеят в малки и отдалечени селища. Тези хора често са живели изолирано, което е позволило на местните обичаи и ритуали да се съхранят в тяхната автентична форма. Затова ги наричаме „носители на миналото“, които пазят духа и ценностите на българското народно творчество.
С тези срещи не само откриваме забравени обичаи, но и създаваме усещане за принадлежност и сплотеност, използвайки културата като средство за приобщаване. С тяхната помощ събрахме безценна информация за традиции и практики, съхранени през поколенията, които могат да вдъхновят младото поколение и да го свържат с корените му.
Ето някои от интересните традиции и обичаи, които те споделиха с нас:
Гадаене на орехи по Коледа
В някои малки селища все още се спазва древният ритуал на гадаене с орехи, който започва на Игнажден (20 декември). Всеки от семейството избира орех, който пази на специално място до Бъдни вечер или Коледа. На празника се разчупват орехите и по тях се гадае каква ще бъде предстоящата година. Ако ядката е цяла и здрава, се смята, че собственикът ѝ ще бъде здрав и успешен през годината. Ако орехът се окаже натрошен или почернял, това е знак за трудности и изпитания.
Народомедицина: Стари лечебни практики
Представителите на уязвимите групи разказаха и за някои уникални практики, свързани с народомедицината, които рядко не се срещнат днес:
Жаба за лечение на отоци – Смятало се, че ако разрязана жаба се постави на оток, тя може да помогне за намаляването му. В по-сериозни случаи жабата се накисвала в ракия и отварата се пиела като лек за треска.
Щъркелова воденичка – За болести, причинени от „змия в корема“ се вярвало, че щъркелова воденичка може да прогони болестта.
Лястовичи гнезда – Когато кърменето на майка спирало внезапно, хората разбивали на прах лястовичи гнезда и налагали гърдите ѝ като лек.
„Миша сватба“: Ритуал за предпазване от мишки
Една от най-интересните и малко известни традиции, наречена „Миша сватба“, е обичай, изпълняван само в някои български села. Този ритуал се изпълнява с цел да се прогонят мишките от дома и полето. За целта две жени с еднакви имена улавят мъжка и женска мишка и ги „женят“, като ритуално ги свързват една за друга. Около тях се събират съселяни и с много музика и смях „младоженците“ се извеждат извън селото, с вярата, че ще отведат и всички останали гризачи със себе си.
Тези традиции са не просто обичаи – те са част от живата памет на нацията ни, свързващи ни с поколенията преди нас. Срещите с представителите на уязвимите групи обогатяват не само нашите знания за българския фолклор, но също така разширяват възможностите ни за приобщаване и социална свързаност.
Финансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA). За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито EACEA.
Digital Roots, където миналото среща бъдещето: Събиране на фолклорни знания за дигиталното поколение
Проектът Digital Roots, в партньорство между българската фондация "Просвета 21-ви век" и турската Dijital Aktif Yenilikçi Sosyal Gençlik Derneği, и съфинансиран от програма Еразъм+, има за цел да съхрани и популяризира българското културно наследство чрез нови технологии и иновативни подходи. Фокусът на проекта е върху събирането и дигитализирането на малко известни традиции и обичаи, които често остават забравени с времето, но които носят ценни послания за нашата идентичност и история. За да ги направим по-достъпни и интересни за младото поколение, разработваме интерактивни образователни материали, които ще позволят на ученици, студенти и широката публика да опознаят уникалната атмосфера на българските празници и вярвания.Научи още...
Digital Roots. Съхранение на културното наследство чрез дигитализация и приобщаване
Светът, в който живеем, се променя със светкавична скорост под влиянието на дигитализацията. Често се питаме дали глобализацията и новите технологии не изместват традициите, които изграждат нашата национална идентичност. Проектът KA210-YOU - Digital Roots е отговор на този въпрос, създаден в партньорство между българската фондация "Просвета 21-ви век" и турската Dijital Aktif Yenilikçi Sosyal Gençlik Derneği, и съфинансиран от програма Еразъм+ с проектен номер 2023-3-BG01-KA210-YOU-000169900. Той цели да съхрани и популяризира народните обичаи, знания и умения, като същевременно приобщи уязвимите социални групи чрез иновативни дигитални решения.
Силата на традицията в глобалния свят
Народните обичаи и обреди са не само част от историческото ни наследство, но и от родолюбието и културната идентичност на всеки народ. В условията на глобализация изграждането на национална културна идентичност изисква нови подходи и технологии. Проектът "Digital Roots" поставя основен акцент върху връзката между старото и новото - да запази традициите, но и да ги адаптира за съвременния дигитален свят.
Една от ключовите цели на този проект е да включи хора с ограничен достъп до социални и икономически ресурси и от различни етноси, особено в слабо заселени райони. Чрез изследването и популяризирането на традициите, проектът създава естествен процес на социално включване, в който участниците се интегрират в общността без нуждата от наложени роли.
Дигитализацията като нов начин за популяризиране на старото
Проектът следва двустранен подход: от една страна – връщане към корените на народните традиции, а от друга – тяхното дигитализиране. Във времена, когато достъпът до дигитални ресурси става все по-голям, "Digital Roots" се стреми да насърчи младите хора и маргинализираните общности да преоткрият културното наследство по модерен и увлекателен начин.
Нашият проект цели да съхрани културното наследство чрез популяризиране на традициите и обичаите по достъпен и интерактивен начин. Очакваме следните резултати:
-
Да се запази културно историческото наследство, чрез популяризиране на старите традиции;
-
Да се направи популяризирането на традициите и обичаите по-достъпно, лесно и интересно чрез интерактивни методи;
-
Да се улесни популяризирането на резултатите от проекта, на база дигитализирането му;
-
Да се подобрят комуникативните умения на учениците от организациите и от целевите групи;
-
Да се подобрят социалните умения на участниците от организациите и от целевите групи.
Създаване на мост между поколенията чрез настолна игра
Кулминацията на проект "Digital Roots" ще бъде създаването на настолна игра, която да събира и представя всички събрани знания и обичаи. Тази игра ще бъде достъпна и в дигитален формат, което ще позволи на играчите от различни възрасти и социални групи да се включат в нея. Достъпна на няколко езика и лесна за употреба, играта ще бъде уникален инструмент за социално приобщаване и популяризиране на културното наследство.
Културно взаимодействие и изграждане на общност
Проектът "Digital Roots" цели да надгради културната ни идентичност, като ни приобщи към общочовешките ценности. Една от амбициите на проекта е да формира силно чувство за принадлежност и приятелски отношения между участниците, като създаде културен мост между България и Турция. Чрез съвместни дейности, включващи проучване на обичаи, обреди и вярвания, проектът ще подкрепи обмена на култура и знания на най-високо ниво.
Финансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA). За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито EACEA.
„Пътят към промяната“
Активното участие на младите хора в обществения живот е изключително важно за развитието на европейското гражданско общество. Пътят на трансформация на младите хора към отговорни граждани е важен и младежите имат нужда от подкрепа, за да се научат на активно гражданско участие, за да получават равен достъп до образование, работа, професионално развитие и кариера и т.н. Подкрепата е необходима особено, когато става дума за младежи с по-малко възможности, а именно такива, които са от изолирани географски населени места, с икономически и социални затруднения, от малцинствен произход, бежанци и т.н.
„Пътят към промяната“ е проект, насочен към младите хора и един успешен пример за предоставяне на подкрепа и равни възможности за активно гражданско участие и осигуряване на равен достъп до образование. Проектът се реализира благодарение на финансовата подкрепа на Програма „Еразъм+“ на Европейския съюз и успешно беше изпълнен в рамките на 13 месеца в периода 1 юни 2022 г. – 30 юни 2023 г. Координатор на проекта е Фондация „Просвета 21 век“, България и партньор Международна младежка асоциация EUTOPIA, Хърватия.
Какви цели си поставихме с нашия проект?
Проектът имаше за цел да насърчи ангажираността на младежи с ромски произход, да им даде възможност да вземат активно участие в политики и инициативи, които са насочени към тях, за да отговарят най-адекватно на нуждите им, и да ангажира същите тези младежи чрез съвместна работа с представители от местни власти, да работят заедно в посока подобряването на достъпа до образование, на образователните политики и на насърчаването на атрактивно и качествено образование, което да ангажира и включва младежите. В допълнение, проектът имаше за цел да насърчи младежкото участие в демократичния живот на Европа, чрез запознаване с функциите и ролята на европейските институции.
Какво променихме и как го постигнахме?
Промяната, която постигнахме се случи благодарение на неформалните методи на обучение, осигуряване на равен достъп за участие, изграждане на приобщаваща и толерантна среда и недопускане на дискриминация. Промяната е видима в променените нагласи и подобрените разбирания на младежите относно активното гражданско участие, овластяване на младите хора, работата и ролята на европейските институции, процеса на правене и вземане на решения на местно, национално и европейско ниво и др. Проектът насърчи младежкото участие с фокус младежи с ромски произход от селски райони, давайки им увереност, че техният глас е важен и може да бъде чут, както на местно, така и на национално и европейско ниво. Участниците развиха важни комуникативни, социални и лични умения, което ги превръща в ключови посланици за ромската младежка местна общност, които да насърчават процеса на включване и активно участие на всички нива в обществените процеси.
Тази промяна се постигна чрез изпълнението на дейности като мобилност между младежи от България и Хърватия и провеждане на „Образователен инструментариум“ на тема "Стъпки за участие на ромите във формулирането на политики и вземането на решения на регионално, национално и европейско равнище"; провеждане на дискусии и кръгли маси между младежи от ромските общности и представители на власти на регионално и общинско ниво; посещение на Европейския парламент в Брюксел и среща с представители на ромските общности на европейско ниво; симулация за въвеждането на политики и практики на регионално, национално и европейско ниво.
В заключение се организира онлайн кампания сред ромските общности, която разпространи постигнатите резултати по проекта и насърчи участието им чрез овластяване и сътрудничество.
Проект "Културен Календар"
Проектът „Културен Календар“ на младежка група Витоша съвместно с Фондация просвета 21ви век успя да изгради една култура на уважение,на солидарност към всичко вече създадено и съществуващо в България. Чрез пресъздаването и популяризирането на всякакви дейности, свързани с българските традиции, фолклор, култура, история, местната общност в град София, имахме възможност да си припомним, и съхраним най-ценното, което може да има един народ и една държава, а именно нейната култура. Проектът успя да увеличи популярността и да култивира осъзнатост за различни изкуства, занаяти, традиции в момент на социална изолация и несигурност в бъдещето, в който всеки има нужда от нещо такова, от това да се събира, да говори, от това да оценява и да се движи в една и съща посока, която е насочена към семейство, традиции и тачене на родното
От друга страна, събитията от проекта, които се проведоха на открито успяхада допринесат и за здравословното и психичесло благосъстояние на младите хора, които взеха участие и бяха поканени на всички мероприятия. Младежите имаха възможност да спортуват, да се запознават, да общуват и по този начин да си възвърнат социалните и физически умения.
Проектът успя да даде възможност на младежите да общуват качествено отново, да се откъснат за известно време от социални медии, игри и други електронни устройства и да видят красотата на различни мероприятия свързани с културата. Именно чрез използването на културния календар, младежите имаха възможност да танцуват, пеят, да се трудят, да създават и да научават, заедно, създавайки нови контакти, приятелства, прекарвайки време на открито.
Проектът на младежката група беше разработен в унисон с общите цели на Европейски корпус за солидарност и успя да разпространи идеята за участие в солидарни и доброволчески дейности с принос за обществото, които допринасят за единството в Европа, отговарят на социалните предизвикателства и търсят решения на значими за общността проблеми.
"Многоезична ориентация чрез
доброволен обмен (MOVE)"
септември - декември, 2016
Целта на проекта беше да се насърчи многоезичието в различни аспекти и да се даде възможност на български ученици и възрастни да имат свободен достъп до natives и да практикуват своите говорни умения обсъждайки теми, които са от значение за страната и езика, който учат. Доброволците посещаваха гимназии в София и Пловдив и ръководиха езикови класове на родния си език, както и организираха дискусионни групи за възрастни. Прочети повече...
"Evergreen in the Evergreen"
9-15 юни, 2015
гр. Пловдив
Предизвика младите да срещнат съвременните технологични познания с традиционната култура в кулинарството и градинарството! Младежкия форум за биоземеделието и приготвянето на традиционни храни се проведе в Пловдив от 9-ти до 15-ти юни, като в него ще бяха включени участници от България, Македония и Кипър, за да обменят знания и умения.
"Учи Работи Пътувай"
17 октомври, 2015 18 октомври, 2015
гр. Пловдив гр. София
УчиРаботиПътувай е инициатива, посветена на кариерното ориентиране и развитие на младежите в България. Стартира през 2012 година с поредица от събития, имащи за цел да подпомогнат личностното развитие на учениците и да ги подкрепят по пътя им към успешна кариерна реализация.